Menu Content/Inhalt
Masakr v Baliemském údolí
Written by Honzah   
Thursday, 06 December 2012

Masakr v Baliemském údolí

9. června 2012/June 9th 2012

http://westpapuamedia.info/2012/06/06/breaking-news-indonesian-army-on-brutal-rampage-across-wamena-after-soldiers-killed-for-killing-boy-in-car-accident/ 


Dne 6. června 2012 krátce po půlnoci zahájily spojené indonéské oddíly armády a policie (včetněBrimob a Department 88) zákeřnou a zbabělou operaci s cílem pomstít dva vojáky, kteří byli zabiti v odvetě za usmrcení papuánského  chlapce při autonehodě. Chlapec si prý hrál na kraji silnice ve vesnici Honailama, když na něj údajně z neopatrnosti najeli dva příslušníci pluku Batallion 756 a způsobili mu smrtelná zranění. Vesničané pak vzali spravedlnost do svých rukou a vojáky ubili, na což indonéské ozbrojené složky reagovaly nepřiměřenou brutalitou namířenou proti nevinným lidem. Během operace napadali ozbrojenci domy a obchody Papuánců a zapalovali je plamenomety. Proti lidem používali ostrou munici, zastřelili minimálně 13 lidí, a další desítky jich postřelili nebo brutálně zbili. Podle posledních informací na serveru  http://westpapuamedia.info/  (WPM) bylo zapáleno na 500 domů. Běsnění stále pokračuje a je tak intenzivní, že kouř už zaplňuje celé Baliemské údolí a zakrývá město. Podle nejmenovaného svědka, který komunikoval s WPM, armáda mlátí nevinné lidi, kteří o incidentu vůbec nic nevědí. Aktivisté za lidská práva ve Wameně říkají, že místní se bojí opakování "krvavé Wameny" z 6. října 2000. V důsledku incidentu, který následoval vyvěšování papuánské vlajky (což je projev vzdoru a touhy po nezávislosti) tehdy zůstalo několik stovek zraněných a nejméně 38 mrtvých lidí.

 
Výrocní zpráva pro AI pro Indonésii nevyznívá dobre
Written by Honzah   
Thursday, 06 December 2012

Výroční zpráva AI pro Indonésii nevyznívá právě pochvalně

květen 2012/May 2012

http://www.freewestpapua.org/index.php/news/1895-entry-on-indonesia-amnesty-international-annual-report-2012

http://www.amnesty.org/en/region/indonesia/report-2012 

Jak vyplývá z letošní výroční zprávy Amnesty International věnované Indonésii, násilí tzv. bezpečnostních složek se neomezuje jenom na provincie Papua a Západní Papua, ale represe indonéských policistů a vojáků jsou běžné i vůči obyvatelům např. na severní Sumatře, kde během násilného vystěhování policie použila střelbu, bití a kopance proti členům komunity v distriktu Langkat. AI popisuje též obzvláště křiklavý případ z centrální Sumatry z provincie Jambi, kdy příslušníci policejní mobilní brigády Brimob stříleli gumovými projektily na farmáře pracující na olejové plantáži a šest jich vážně zranili. Plantáž byla předmětem sporu mezi místními farmáři a společností vyrábějící palmový olej. K porušování lidských práv dochází na řadě míst indonéského souostroví - v neklidné provincii Aceh, na ostrově Timor (jehož západní část stále náleží Indonésii) nebo na Molukách. Společným jmenovatelem jsou konflikty související s odlišným etnickým původem nebo náboženským přesvědčením v daných lokalitách, nezřídka se také jedná o oblasti s přírodním bohatstvím (dřevo, nerosty) nebo oblasti vybrané pro pěstování komerčních plodin jako je palma olejná. Bezpečnostní složky se v takových situacích staví na stranu místních úřadů a/nebo nadnárodních korporací a používají násilí a perzekuci proti místním obyvatelům, často příslušníkům etnických menšin. Ve zprávě se píše o případech, kdy policie zavírá oči před zastrašováním a útoky na náboženské menšiny jako jsou ahmadíjové nebo křesťanské církve.

 
West Papua Report April 2012
Written by Honzah   
Thursday, 06 December 2012

West Papua Report

duben 2012/April 2012

Kompletní zpráva je k dispozici na/Complete report available at

Tři roky pro papuánské představitele. Indonéští násilníci spravedlnosti unikají

Indonéský soud odsoudil 16. března pět význačných papuánských představitelů ke třem letům vězení za účast na Třetím papuánském národním kongresu. Obětí této soudní frašky jsou Forkorus Yaboisembut, Edison Waromi, Selfius Bobii, Agus Kraar a Dominikus Sorabut. Tito lidé se nedopustili ničeho horšího než vyhlášení nezávislosti na Indonésii během pokojného setkání kmenů.

Oproti tomu skuteční zločinci, kteří se na účastnících kongresu dopustili brutálního násilí včetně několika vražd, nebyli dosud hnáni ke zodpovědnosti. Pouze v případě několika policistů bylo přikročeno k "administrativním sankcím". 

Proces se zmíněnými představiteli a ignorování skutečné trestné činnosti vyvolaly protesty mezinárodních nevládních organizací, avšak americká vláda na selhání spravedlnosti nijak nereagovala. 

Silnější protesty zazněly pouze z řad Amnesty International, která indonéské úřady vyzvala k propuštění odsouzených, a od Human Rights Watch, která odsoudila proces a citovala výroky obhajoby ohledně násilí páchaného ve vazbě na zadržených představitelích. Podle nich byl Yaboisembut policisty kopán do hrudníku a mlácen pažbou do hlavy, a podobně bylo zacházeno i se Sorabutem a Kraarem.


Nedostupnost základních potřeb pro venkovské Papuánce

Deník JUBI informuje o nové knize Cipryho Jehana, která vyšla pod názvem The Papuan Paradox. VPapuánském paradoxu autor popisuje "systematickou diskriminaci" Papuánců žijících v okrese Keerom. Na semináři iniciovaném keeromskou katolickou církví Jehan popsal tzv. "strukturální sociální nespravedlnost". Řekl, že indonéská vláda soustředí rozvojové snahy do oblastí Arso a Skamto, které jsou osídlené převážně nepapuánskými přistěhovalci a přesídlenci. Oblasti s většinovou populací Papuánců jako je Waris a Towe naopak takovou rozvojovou pomoc nedostávají. 

Jehan dále uvedl, že diskriminace Papuánců se vztahuje i na oblast vzdělávání. Jako důkaz udal příklad nerovnosti ve vzdělávacích službách od mateřských škol až po školy střední. Řekl, že v okrese Keerom jsou školky rozmístěny všude s výjimkou oblastí Waris a Towe, kde nejsou vůbec žádná vzdělávací zařízení. V závěru svého proslovu řekl, že "vláda je daleko důslednější, pokud jde o vysílání vojáků než o zajištění učitelů a lékařů".

 
Cameron kritizován za velebení indonéské demokracie
Written by Honzah   
Thursday, 06 December 2012

Cameron kritizován za "zveličování" indonéské demokracie

Erwida Maulia, 27. dubna 2012/ April 27, 2012

Organizace Human Rights Watch (HRW) odsoudila výroky britského premiéra Davida Camerona týkající se indonéské demokracie. Podle HRW zcela opomněl zprávy o porušování lidských práv. Cameron pěl chválu na Indonésii během své návštěvy země na počátku dubna, kdy prohlásil, že přechod Indonésie k demokracii může posloužit jako vzor pro další státy s muslimskou většinou.

„Lidé Indonésie mohou prostřednictvím demokracie ukázat, že existuje alternativa k diktatuře a extrémismu. Že zde, v nejlidnatější muslimské zemi světa, nemusí být náboženství a demokracie v rozporu,“ řekl studentům univerzity Al-Azhar v Jakartě 12. dubna. „Vaším příkladem volby demokracie pro svou budoucnost se budou inspirovat mladí muslimové na celém světě.“

HRW však ve svém prohlášení Camerona kritizovala a uvedla: „Indonéská vláda nezasahuje proti narůstajícímu násilí a diskriminaci ze strany islámských militantů vůči náboženským menšinám jako jsou ahmadíové, ší´ité a křesťané. V provinciích Papua a Západní Papua se bezpečnostní síly nadále nemusejí plně zodpovídat z porušování práv mírumilovných aktivistů za nezávislost.“

Cameron a indonéský prezident Yudhoyono byli přítomni podpisu kontraktu ve výši 2,5 mld. USD mezi národní leteckou společností Garuda Indonesia a Airbusem. Dále řekli, že se během tří let pokusí zdvojnásobit obchodování mezi oběma zeměmi.

http://www.freewestpapua.org/index.php/news/1873-british-pm-criticized-for-overstating-indonesias-democracy 
 
West Papua Report March 2012
Written by Honzah   
Thursday, 06 December 2012

West Papua Report

březen 2012/March 2012

Kompletní zpráva je k dispozici na/Complete report available at

Americké vrtulníky pro indonéskou armádu: hrozba pro civilisty

Náměstek indonéského ministra obrany Sjafrie Sjamsoeddin oznámil, že Indonésie plánuje nákup osmi vrtulníků Apache AH-64 ze Spojených států. Prodej vrtulníků indonéské armádě představuje přímé ohrožení pro papuánské civilisty, kteří jsou cílem vojenských útoků už řadu let. „Očistné akce“, z nichž jedna právě probíhá v oblasti Centrální vysočiny, sestávají z útoků na vesničany, ničení jejich domovů, kostelů a veřejných budov. Útoky, namířené údajně proti chabému papuánskému odboji, nutí nevinné vesničany k odchodu z domovů. Prchají buďto do okolních vesnic nebo do lesů, kde nemají možnost si obstarat dost potravy, zůstávají bez přístřeší a bez lékařské péče. V důsledku toho mnoho z nich umírá.

AH-64 je určen pro útoky na pozemní cíle. Má systém nočního vidění a je vybaven 30 mm kulomety M230 a raketomety.

Tyto stroje značně zvětší možnosti indonéské armády provádět akce na Západní Papui a dozajista budou mít za následek více obětí mezi civilním obyvatelstvem. Americký Kongres musí být informován o prodeji velkých zbraní a musí se proti němu postavit.

Indonéské úřady hází klacky pod nohy nevládkám pracujícím v Papui

Za pomoci byrokratických úskoků včetně manipulace s vízovými povoleními a zamítnutí cestovních povolení brání ústřední indonéská vláda uznávaným mezinárodním nevládním organizacím v monitorování situace na poli lidských práv na Západní Papui, v zajišťování ochrany papuánských humanitárních pracovníků a dokonce i v poskytování humanitárních služeb. V roce 2009 Jakarta přinutila Mezinárodní výbor Červeného kříže, aby uzavřel svá pracoviště na Západní Papui.

Koncem roku 2010 ukončily svou činnost Mezinárodní mírové brigády (PBI) – celosvětová organizace na ochranu aktivistů za lidská práva. Důvodem byly letité obstrukce při udělování víz ze strany Jakarty. Neuspěl ani návrh PBI zaměstnat na pracovišti indonéský personál.

Také holandská humanitární organizace Cordaid musela ukončit svoji činnost na Západní Papui. Vládním nařízením z července 2010 tak byla ukončena desítky let trvající práce v oblasti sociálního rozvoje a zlepšení ekonomického postavení chudých. Indonéské úřady také odmítly, aby australská Caritas umístila své zaměstnance na Západní Papui. Nedávný projekt Oxfamu na pomoc ženám probíhal za omezení ze strany Jakarty, mj. zamítnutí vstupu neindonéských specialistů do oblasti.

 
Genocida na Západní Papui
Written by Honzah   
Thursday, 06 December 2012

Genocida na Západní Papui/West Papuan Genocide

zveřejněno 9. 3. 2012/published on March 9, 2012

for info in English please go to: http://wpik.org/Src/genocide.html

Genocida je zločin definovaný Úmluvou o zabránění a trestání zločinu genocidia přijaté rezolucí Valného shromáždění OSN č. 260 (III) A dne 9. prosince 1948.

S příchodem indonéských sil na Západní Papuu započalo cílené ničení etnických struktur. Studie Yaleovy univerzity pod názvem „Porušování lidských práv na Západní Papui: Aplikace zákona o genocidě na údobí indonéské nadvlády“ vysvětluje, že masakry a mimosoudní vraždy, mučení, zmizení a zadržování, násilí a znásilňování žen, rabování surovin, přesídlování a ničení, nucená práce, a nechvalně proslulý přesídlovací program, který má za cíl nahradit Papuánce indonéskými osadníky, toto všechno odpovídá čtyřem z pěti bodů genocidy, tak jak je popsána v Čl. 2 Úmluvy.

Pokračující porušování lidských práv za vlády prezidentů M. Sukarnaputriové a S. B. Yudhoyona byly zdokumentovány i ve zprávách o lidských právech Ministerstva zahraničí USA.

Níže uvádíme seznam některých porušení lidských práv spáchaných indonéskými složkami. Tyto a další jim podobné incidenty poskytují důkaz o tom, že Západní Papua je místem pokračujícího programu genocidy vůči domorodé papuánské populaci prováděného indonéskou vládou nebo jejími agenty. Zákonná definice a opodstatnění pro ni jsou uvedeny v dokumentu „Porušování lidských  práv na Západní Papui: Aplikace zákona o genocidě na údobí indonéské nadvlády“ připraveném pro Indonesian Human Rights Network klinikou Allard K Lowenstein International Human Rights Clinic Yaleovy univerzity.

Následují příklady porušování lidských práv na Západní Papui od r. 1962. Tyto zprávy pocházejí z externích dokumentů uvedených dole, nebo externích dokumentů uvedených u jednotlivých případů:

 

1966: Reverend Koibut svlečen donaha a přinucen k předvádění masturbace před svou rodinou

1966-67: Letecké bombardování sídel v horách Arfak Mountain

1967: Operasi Tumpas (operace vyhlazení). 1500 lidí zavražděno ve vesnicích Ayamaru, Teminabuan a Inanuatan.

1967-1968: Godfried Mirino, člen Novoguinejské rady unesen ze svého domova neznámými lidmi, od té doby už nebyl spatřen

duben 1969: Letecké bombardování Wissel Lake District (oblast Paniai a Enarotali); 14 000 přeživších uprchlo do džungle.

květen 1969: Mr Penehas Torey, člen Novoguinejské rady, byl unesen vojáky ze svého domu v Jayapuře a už nebyl nikdy spatřen.  

květen 1970: Masakr mnoha žen a dětí indonéskými jednotkami. Osmdesát svědků uvedlo, že viděli, jak jedna žena byla rozpárána, její nenarozené dítě vyjmuto a na zemi rozsekáno, teta dítěte pak byla  znásilněna skupinou vojáků. 

červen 1971: Henk de Mari ohlásil, že 55 mužů ze dvou vesnic v North Biak bylo přinuceno před zastřelením si vykopat své vlastní hroby. Publikováno v holandském deníku De Telegraaf v říjnu 1974.

Další příklady indonéské brutality najdete v anglickém originále/For further instances of Indonesian atrocities, please, go to English website: http://wpik.org/Src/genocide.html

 

Externí odkazy/External links

Dr Lagerberg Report on Human Rights violations in West Papua

US Dept. of State: Human Rights Practices in Indonesia 2002

Indonesian Human Rights Abuses in West Papua:

  Application of Law of Genocide to the History of Indonesian Control - Yale University 2004

Robert F Kennedy Center for Human Rights:

Rape and Other Human Rights Abuses by the Indonesian Military in Irian Jaya (West Papua),

Indonesia May 1999 ( copy )

RFK Award Laureate, Bambang Widjojanto

Franciscans International: Mar 2003 Apr 2003 Aug 2003 testimony Mar 2004 Apr 2004

Catholic Diocese of Jayapura Publication and Reports

Commission on Human Rights (Komnas HAM) will probe only 2 cases

Repressive Mining in West Papua (copy)

US Congresman Faleomavaega speech 'Indonesia's Human Rights Violations in Irian Jaya/West Papua' 1998

Hon. Eni F. H. Faleomavaega - Statement at UN Decolonization Committee, 2001

"Genocide in West Papua? The role of the Indonesian state apparatus and a current needs assessment of the Papuan people" Sydney University 2005

 
<< Start < Prev 1 2 3 4 5 6 Next > End >>

Results 1 - 11 of 66